Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Marți, 07/28/2020 - 10:09
  • Sursa foto: pixabay.com

Ministerul Educației poate înlocui examenele de Bacalaureat și Evaluare Națională cu echivalarea mediilor, dar doar dacă este declanșată starea de urgență. Asta spune un proiect de lege adoptat tacit de Camera Deputaților.

„Prin excepţie, în cazuri justificate reprezentate de declanşarea stării de urgenţă, stării de alertă, precum şi de consecinţele/efectele generate de acestea asupra sistemului de învăţământ pe termen scurt, mediu şi lung, Ministerul Educaţiei şi Cercetării poate înlocui probele expres stipulate prin echivalarea cu mediile obţinute şi rezultate din promovarea claselor V - VIII pentru fiecare candidat sau cu orice formă care să aibă la bază calculul mediilor rezultate din promovarea claselor V - VIII, pentru fiecare candidat, ori să aibă la bază calculul mediilor obţinute la disciplinele specifice pentru care sunt stabilite probe (...), prin aplicarea unei metodologii elaborate la nivelul Ministerului Educaţiei şi Cercetării“ –aceasta este prevederea în ceea ce priveşte Evaluarea naţională a proiectului iniţiat de Petru Movilă, deputat PMP.

Situația este similară în cazul examenului de Bacalaureat:

„Prin excepţie, în cazuri justificate reprezentate de declanşarea stării de urgenţă, stării de alertă, precum şi de consecinţele/efectele generate de acestea supra sistemului de învăţământ pe termen scurt, mediu şi lung, Ministerul Educaţiei şi Cercetării poate înlocui probele expres stipulate prin echivalarea cu mediile obţinute şi rezultate din promovarea claselor IX - XII pentru fiecare candidat sau cu orice formă care să aibă la bază calculul mediilor rezultate din promovarea claselor IX - XII, pentru fiecare candidat, ori să aibă la bază calculul mediilor obţinute la disciplinele specifice pentru care sunt stabilite probe (...), prin aplicarea unei metodologii elaborate la nivelul Ministerului Educaţiei şi Cercetării“.

Decizia finală pe această lege aparține Senatului, care este for decizional.

Sursa: Digi24.ro