Elevii români au urcat pe podiumul Olimpiadei Internaționale de Astronomie. Daria Hărăbor și David Turturean au fost medaliați cu aur, Traian Ruș cu argint, iar Maria Iordache și Vlad Roșca au primit medaliile de bronz la întrecerea desfășurată, zilele trecute, în Sri Lanka.
Elevii români au fost coordonați de profesorii Cătălina Anca Marian (Colegiul Național „Inochentie Micu Clain” din Blaj) și Grigoruță Oniciuc (Colegiul Național „Petru Rareș” din Piatra Neamț).
Sursa info& foto: Facebook MEN