Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Marți, 09/25/2018 - 10:37
  • sursa foto: pixabay.com

Delegația României a obținut nu mai puțin de nouă medalii la Olimpiada Internațională de Limba Franceză, desfășurată în perioada 15-19 septembrie, la Ohrid, în Macedonia.

Astfel, Iulia Maria Stanca (Colegiul Naţional „Sfântul Sava” Bucureşti) și Tiberiu Alin Marian Buruiană (Colegiul Naţional „Fraţii Buzeşti” Craiova) au cucerit medaliile de aur la proba scrisă individual. Alături de ei, la aceeași probă, Monica-Alexandra Stoica (Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” Bucureşti) a obținut premiul al doilea.

La proba orală pe echipe (nivel B1) au fost înregistrate următoarele rezultate: Monica-Alexandra (premiul I), Tiberiu-Alin-Marian Buruiană (premiul al II-lea) și Daria-Teodora Burtea (Colegiul Național „Al. I. Cuza” Alexandria, jud. Teleorman) - premiul al III-lea.

La proba orală pe echipe corespunzătoare nivelului B2, componenții lotului României au obținut un premiu I prin Iulia Maria Stanca, un premiu II -Teodora-Iuliana Juncu (Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava) și un premiu III - Cristian Moldovan (Colegiul Național „Alexandru Papiu Ilarian” Târgu Mureș). Toți membrii echipei sunt laureați ai Olimpiadei Naționale de limba franceză 2018 (clasele a X-a - a XI-a), anunță MEN.

Cea de-a patra ediție a Olimpiadei Internaționale de Limba Francceză a reunit elevi din șase țări membre ale Organizației Internaționale a Francofoniei: Albania, Armenia, Bulgaria, Macedonia, Republica Moldova și România. În cadrul întrecererii au fost două probe obligatorii: o probă scrisă individuală (eseu structurat pe o temă dată de maximum 230-250 cuvinte la nivelul B1, respectiv 250-270 cuvinte la nivelul B2) și o probă orală pe echipe.

Sursa: edu.ro