Adaugă resursă

Atenție: Resursele nou adăugate vor fi publicate după ce au fost revizuite.

PROIECT DIDACTIC

 Data:

Clasa: a VII- a

Obiectul: chimie

Tema: Formule chimice.Calcule chimice

Tipul lectiei: verificare și consolidare cu ajutorul exercițiilor și problemelor

Scopul lectiei: să cunoască terminologia și convențiile științifice privind formulele chimice, să cunoască algoritmii de rezolvare a problemelor referitoare la formule chimice, masa moleculară .

Competenţe generale:

1.Explicarea unor fenomene, procese, procedee întâlnite în viața de zi cu zi;

 2.Însuşirea conceptului de formule chimice;

 3.Utilizarea de mijloace şi metode adecvate modelării formulelor chimice;

 4.Folosirea terminologiei specifice chimiei în scopul denumirii elementelor şi substanţelor chimice.

Competenţe specifice:

        C1Analizarea conceptului de formulă chimică;

        C2 Aplicarea algoritmului de stabilire a formulei chimice cu ajutorul  valenţei;

        C3 Modelarea  formulei chimice pentru compuși  ternari;       

        C4Analizarea dublei semnificaţii a formulelor chimice;

         C5 Sistematizarea informaţiilor obţinute.

Resurse:

-          Materiale: manual, fișa de exerciții și probleme, S.P., tabla,cubul, creta

-          Procedurale: conversația, explicația, metoda cubului, modelarea, exercițiul, algoritmizarea, activitate de grup și individuală, autoevaluarea

-          Umane: elevii și profesorul

Etapele lecției:

1.      Moment organizatoric:

- notarea absențelor

- restabilirea liniștii în clasă

2.      Verificarea cunostințelor cu ajutorul cubului despre :

- simbol chimic

- valență

- formulă chimică

- masa atomică

- masa moleculară

- numărul lui Avogadro

- mol

3.      Rezolvarea de probleme: dialog profesor-elev

-   elevii primesc fișa de exerciții și probleme și li se cere să rezolve exercițiile în ordine

-   se urmărește modul de lucru al elevilor intervenind atunci când este cazul

4.      Evaluarea performanței: pentru a realiza gradul de atingere al obiectivelor propuse se aplică o probă de evaluare (din fișa de exerciții se aleg ex 3C (R= 0,1moli) și 4 (R= 96g Mg)

5.      Rezultatul evaluării: se aleg aleatoriu testele a 5 elevi și se anunță rezultatele obținute

6.      Tema pentru acasă: din fisa de exercitii rezolvați exercițiile care au mai rămas.

 

Fișa de exercitii și probleme

FORMULE CHIMICE. CALCULE CHIMICE

 

1.       Alăturați elementele din coloana 1 cu elementele sau ionii poliatomici din coloana 2 și scrieți în coloana 3 formulele chimice ale substanțelor obținute, iar în coloana 4 denumirea lor.

     1               2                    3                    4 

a)   Na            O

 b)  Ca            Cl

 c)   Al           SO42-

 d) Mg           PO43-

 e)  K              S

  f) Ba            NO3-

  g) Fe (II)       Cl

  h) Fe(III)       SO42-

   i)Cu(II)       SO42-

    j) K            OH-

2.       Pentru substanțele  c, d, i de la exercițiul 1, calculați masele moleculare.

 

3.       Se dau mai jos anumite substanțe compuse. Determinați numărul de moli aferent  cantității de substanță indicat.A=222g  CaCl2; B= 800 kg Fe2O3; C= 6,3g HNO3.

 

4.       Să se calculeze cantitatea de magneziu ce se află în 480g sulfat de magneziu.

 

 5.     a.Determinaţi numărul de moli existenţi în 320g SO3;

         b.Câte grame reprezintă 0,04 kmoli H2SO4;

         c.Calculează compoziţia procentuală a oxidului de mangan.

 

 6.     a.Ce cantitate de hidrogen se găseşte în 68 g NaOH?

         b.Se dă substanţa A care conţine 27,27% carbon şi restul oxigen Câte grame de oxigen se găsesc în     200g substanţă A ştiind că are masa moleculară 44.

 

                  

Categorie
Subcategorie
Disciplina