Adaugă resursă

Atenție: Resursele nou adăugate vor fi publicate după ce au fost revizuite.

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Prof. Jipa Daniela

Grădinița cu P.P nr.4 Măcin - Tulcea

 

NIVEL I :  GRUPA MIJLOCIE (4-5 ANI)

TEMA  ANUALĂ: « CUM ESTE, A FOST ȘI VA FI AICI, PE PĂMÂNT? »

TEMA PROIECTULUI  TEMATIC : „ZUMZET ȘI CULOARE” 

TEMA ACTIVITĂŢII: ,,PETRECEREA DIN STUPUL DE ALBINE”

FORMA DE REALIZARE : ACTIVITATE INTEGRATĂ PE O ZI: ADP+ALA +ADE (DȘ, DOS)

TIPUL ACTIVITĂȚII: MIXTĂ : VERIFICARE ȘI CONSOLIDARE  DE CUNOȘTINȚE

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII :

- Curiozitate, interes și inițiativă în învățare

- Activare și manifestare a potențialului creativ

- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare ;

- Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcării ;

COMPORTAMENTE VIZATE :

  • Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi
  • Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi 1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat
  • Manifestă creativitate în activități diverse
  • Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
  • Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare;
  • Utilizează simţurile (văzul, auzul, simţul tactil, mirosul etc.) în interacţiunea cu mediul apropiat;
  • Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, melodii.

 

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

-Verificarea, consolidarea, sistematizarea cunoştinţelor copiilor despre insecte și flori precum și a deprinderilor motrice și practice însușite și aplicarea lor în diverse contexte.

 

Elemente componente ale activității integrate :

ADP:

Rutine: Întâlnirea de dimineață : „Mierea, izvor de sănătate !”

Tranziții: „Zum! Zum! Zum ! Albinuța mea !” - euritmie

ALA :

Bibliotecă:”Stupul” - vizionare film desene animate

Artă: Ecusoane cu insecte și flori” - desen în contur

Construcții: ”Stupul albinelor” - prin îmbinare și suprapunere

 

OBIECTIVE:

  • Cognitiv-informaționale:

-să recunoască insectele și florile de pe ecusoane;

-să coloreze corect în contur, respecând legenda;

-să urmărească filmul prezentat;

-să dovedească înțelegerea textului prin oferirea de răspunsuri;

-să așeze tot atâtea flori/copaci cât indică cifra.

  • Psihomotrice:

-să utilizeze corect instrumentele și materialele de lucru;

-să  mânuiască în mod corect, pentru protecția sa și a celorlați, materialele de construcție.

  • Socio-afective:

-Manifestarea spiritului cooperant față de ceilalți colegi;

-Implicarea activă în  realizarea sarcinilor de lucru.

 

ADE: 

DȘ:  Activitate matematică: joc didactic : „Organizăm petrecerea  Reginei stupului”

DOS: Abilități practice: Confecționare de măști prin diverse tehnici: „Măști pentru petrecerea Reginei”

DLC: Educarea limbajului: Prietenii  reginei stupului”- reactualizarea si sistematizarea poeziilor despre insecte învățate.

 

OBIECTIVE:

  • Cognitiv-informaționale

-să recunoască numerele în limitele1-5, raportându-le la cantitate și invers;

-să indice locul numerelor în șirul numeric;

-să compare două grupe, specificând care are mai multe/mai puține obiecte;

-să ordoneze crescător, după mărime diverse grupe de obiecte;

-să verbalizeze acțiunile utilizând un limbaj adecvat;

-să execute tehnica potrivită pentru confecționarea măștii;

-să recunoască insectele pe baza ghicitorilor sau imaginilor;

-să recite expresiv, integral sau secvențial diverse poezii despre insecte;

-să rezolve corect și estetic sarcinile de pe fișele de muncă independentă.

  • Psiho-motrice

 -să execute corect deprinderile motrice de bază incluse în activitatea matematică : săritura în lungime de pe loc și mersul în echilibru pe o linie trasată pe sol;

 -să utilizeze materialele și instrumentele de lucru intr-un mod adecvat.

  • Socio-afective:

 -manifestarea spiritului cooperant şi a încrederii în forţele proprii în cadrul activității  desfășurate;

-exprimarea impresiilor, trăirilor afective, stării de spirit prin diverse modalități (verbal, prin muzică sau dans) ;

-respectarea partenerilor de joc, prin adoptarea unui comportament fair play.

 

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee:, Conversația, explicația, observația, exercițiul, turul galeriei, problematizarea, jocul, demonstrația

Mijloace didactice: film de  desene animate, ecusoane, creioane colorate, floricele si copăcei de primăvară - jetoane, cântec pe tema insecte și flori, imagini cu momentele importante din filmul „Stupul”, răvașe cu sarcini, lalea, narcisă și zambilă de dimensiuni mari, confecționate din hartie, imagini sugestive din poeziile ce vor fi reactualizate, siluete adezive cu insecte si flori, planșe cu flori de trei dimensiuni, cinci flori mari pentru varianta III, fișe de muncă independentă, măsți, lipici, hârtie creponată, hârtie glace, videoproiector, prezentare PPt cu mesajul Reginei stupului, casetofon, fundal muzical cu sunete din natură, etc.

Elementele de joc: Surpriza, încurajarea prin aplauze, ritmul vioi, cubul, deplasarea de la un centru la altul, voia bună, jocul de probă.

Sarcinile jocului: probele din petalele florilor

Forme de organizare: individual, pe grupuri mici, frontal

 

ALA2: Paradă – petrecere a culorilor

 

BIBLIOGRAFIE:

 

Laurenția Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu,

Nicoleta Anghel, Activitatea integrată din grădiniță – Ghid pentru cadrele didactice din învățământul preuniversitar, Editura Didactica Publishing House, 2008.

 

***Curriculum pentru educația timpurie -  2019        

 

***Didactica activităților instructiv-educative pentru învățământul preprimar, Editura

Didactica Nova, Craiova, 2008;

 

SCENARIUL DIDACTIC

(ALA1)  Copiii intră în sala de grupă și sunt directionați pe versurile:

”Astăzi dis de dimineață

Cu un zâmbet larg pe față

Vă invit  spre centre încetișor

Să descoperiți provocările și tainele lor.”

                La centrul Bibliotecă, preșcolarii vor avea de vizionat un film de desene animate ”Stupul”, apoi pe baza filmului vor dovedi înțelegerea textului răspunzând la scurte întrebări adresate de educatoare și ordonând imaginile conform desfășurării evenimentelor.

                La centrul Artă își vor confecționa câte un ecuson având de colorat în contur, câte o insectă, la alegere. De asemnenea, vor colora fondul ecusonului, în funcție de culoarea de pe marginea acestuia. Aceste ecusoane vor fi folosite la Întâlnirea de dimineață

                La centrul Construcții vor avea de realizat stupi pentru albine din lego și cuburi, pe care îi vor plasa într-o poiană (machetă). De asemenea, vor avea de așezat floricele și copăcei, raportând cantitatea la numerele indicate.

                După rotirea copiilor la cele trei centre, ei vor fi invitați de Regina stupului la un picnic (Rutine-Micul dejun), pe care-l vor servi într-un decor amenajat, în așa fel încât să sugereze un picnic în aer liber, cu floricele, copăcei, insecte și fundal cu sunete din natură, ciripit de păsărele și zumzet de albine. Ei se vor deplasa spre sala unde vor servi micul dejun cântând ”Câte unul pe cărare” (Tranziție). Utilizînd același cântec ne vom întoarce în sala de grupă pentru restul activităților.

 

(ADP)  Întâlnirea de dimineață cu momentele sale:

Salutul și prezența: Copiii se vor grupa în funcție de ecusoanele pe care le-au realizat la artă în timpul activităților alese și se vor saluta. Copiii vor identifica pe cei care lipsesc și li se vor închide frunzele în ”copacul prezenței”.

Calendarul naturii: se precizează ziua, anotimpul, vremea

Noutatea zilei: Mesajul Reginei stupului, înregistrat și prezentat printr-un PPt.

 

(ADE) Prin intermediul acestui mesaj, Regina le propune copiilor să facă cunoștință cu prietenii săi ;  vor soluționa niște ghicitori și recunoaște/identifica câteva insecte.

                De asemenea, vor reactualiza câteva poezii învățate anterior și vor discuta pe baza imaginilor ce ilustrează conținutul poeziilor.

                O altă sarcină drept muncă independentă ar fi să decoreze aripioarele insectelor cu semne grafice cunoscute de ei, pentru a fi gata de petrecere.

                Regina le propune apoi să o ajute să pregătească niște măsti pentru petrecerea sa, utilizând diferite tehnici iar la final îi roagă pe copii să o ajute să-și organizeze petrecerea : cum să-și așeze prietenii pentru petrecere precum și cu alte treburi.

                Sarcinile pentru copii vor fi ascunse in trei flori (zambilă, lalea, narcisă).

                La final, copiii vor fixa și evalua ceea ce au realizat prin turul galeriei. Regina  le mulțumește frumos pentru ajutor iar ziua se va încheia printr-o Activitate de grup (ALA 2) desfășurată sub forma unei Parade-Petreceri a culorilor (florilor și insectelor), unde copiii își vor etala măștile realizate și vor dansa pe cântecele alese pe această temă.

 

 

Categorie
Subcategorie
Disciplina

Comentarii

Am desfășurat această activitate la grupa mijlocie și copiii au fost încântați să desfășoare activitățile și să învețe prin joc, într-o atmosferă creativă și lucrativă, ca într-un stup de albine.