Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Mie, 08/08/2018 - 10:09
  • Sursa foto: MEN

România a obținut trei medalii de aur și una de argint la cea de-a 15-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Geografie -  iGeo -  desfășurată în Quebec, Canada și a încheiat concursul pe primul loc.

Bianca Solomon (Colegiul Naţional „Costache Negruzzi” Iași), Manuel Foșalău (Colegiul Naţional „Emil Racoviţă” Iași) şi Andrei Sandu (Colegiul Naţional Iași) au obținut medaliile de aur, în timp ce bucureșteanul Omar Hamod, elev la Colegiul Național Naţional „Mihai Viteazul”, a câștigat medalia de argint. Cei patru elevi au fost coordonați de profesorii Dorin şi Cornelia Fiscutean de la Colegiul Naţional Iaşi.

Sursa info& foto: Adevarul.ro