Echipele de seniori și juniori ale României au obţinut șapte medalii - patru medalii de aur și trei medalii de bronz - la Turneul Internaţional de Informatică Shumen, Bulgaria, desfășurat în perioada 22-26 noiembrie.
Medaliile de aur au fost cucerite de lotul de seniori format din Costin-Andrei Oncescu (Câmpulung Muscel), Andrei Popa (Vaslui), Alex Tatomir (Brăila) și Ștefan Constantin-Buliga (București).
Cei trei elevi laureați cu bronz, componenți ai lotului de juniori, sunt Daniel-Ștefan Boni (Constanța), Tudor-Gabriel Mocioi (București) și Albert-Antoniu Greaca (București). Din lotul de juniori a făcut parte și Mircea Donciu din București.
Olimpicii români au fost însoțiți și pregătiți de profesorii Marius Nicoli (Craiova) și Adrian Panaete (Botoșani), respectiv de studenții Lucian Bicsi și Teodor Stelian Ionescu, ambii de la Universitatea din București.
La ediția din acest an au participat loturi naționale și echipe ale mai multor licee cu profil informatic din Bulgaria, Republica Moldova, Polonia, România, Rusia, Serbia și Ucraina.