Adaugă articol

Atenție: Articolele adăugate vor fi publicate după ce au fost revizuite.

Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației, a anunțat că rezultatele simulării examenelor naționale sunt mai slabe decât cele de anul trecut.

Noul an școlar vine cu schimbări radicale. Elevii nu vor mai avea semestre, dar nici trimestre, ci un an școlar cu 5 module de învățare.

Elevii din anii terminali de liceu, respectiv clasele a XII-a și a XIII-a, susțin azi proba scrisă la Limba și literatura română, prima din cadrul simulării exam

Toți elevii ar putea beneficia de o vacanță în luna octombrie și o alta în luna februarie – acestea sunt modificările propuse de Ministerul Educației pentru stru

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a schimbat, ieri, criteriile în baza cărora școlile pot trece în online.

Noua Lege a Educației ar trebui să fie gata și să intre în vigoare în acest an, a anunțat Sorin Cîmpeanu, ministrul Educației.

Sorin Cîmpeanu i-a asigurat pe profesori că, deși termenul inițial pentru plata orelor remediale a fost depășit, sunt fonduri suficiente pentru realizarea acestor plăți.

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat zilele trecute în ce condiții școlile pot intra în online, în contextul valului 5 al pandemiei.

Aproximativ 1,8 milioane de elevi sunt așteptați luni la școală, după o vacanță mai mult sau mai puțin forțată, impusă de autorități în contextul epidemiologic s

Toți elevii și preșcolarii intră în vacanță de luni.