Profile picture for user Anca Tache
Trimis de Anca Tache la Lun, 03/22/2021 - 08:59
  • Sursa foto: pixabay.com

Elevii din clasele terminale de liceu susțin de azi simularea la Bacalaureat. Prima probă va fi la limba și literatura română, fiind urmată,  mâine, de proba obligatorie a profilului si specializării, apoi, în 24 martie, de proba la alegere a profilului și specializării și o zi mai târziu, de proba scrisă la limba maternă – acolo unde este cazul.

Emoții vor fi și la elevii de clasa a VIII-a care susțin simularea pentru Evaluarea Națională din 29 martie. Și ei vor începe tot cu proba scrisă la limba și literatura română și vor continua, o zi mai târziu, cu testarea cunoștințelor la matematică. Elevii de gimnaziu care au studiat în limba maternă, au programată testarea cunoștințelor în 31 martie.

Citiți mai multe pe digi24.ro.