Monica Anisie, ministrul Educației, a semnat ordinul de ministru prin care au fost aprobate noile programe pentru examenele naționale din acest an: Evaluare Nați

Contestațiile le-au adus note mai mari unor elevi la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a.

Doar 73,12% dintre elevi au obținut, în acest an, medii peste cinci la Evaluarea Națională, iar procentul este cel mai slab din ultimii cinci ani.

Elevii de clasa a IV-a susțin azi proba scrisă la limba română, prima de la Evaluarea Națională.

Ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, consideră că legea ar trebui modificată astfel încât până și copiii de clasa I să poată fi lăsați repetenți./ Și asta

Ministerul Educației Naționale le-a pus gând rău elevilor care finalizează ciclul gimnazial.

Admitere liceu: rezultatele primei repartizări computerizate

A început numărătoarea inversă pentru absolvenții de clasa a VIII-a.

Elevii de clasa a VIII-a află astăzi ce note au obținut la simularea Evaluării Naționale.

Ministerul Educației Naționale a anunțat calendarul simulărilor pentru elevii care participă la Evaluarea Națională și la B